A lakásfelújítás buktatóiról

Manapság egyre többen vágnak bele a lakás és házfelújításba, a végeredmény pedig sajnos nem minden esetben olyan, amilyenre vágytak. A felújítási munkálatok sosem egyszerűek, és bizony számos buktatót rejtenek, miken megcsúszhat a projekt.

A lakásfelújítás mindig kényes kérdés. Drága, hosszú ideig tart, stresszel és idegeskedéssel jár, a felfordulásról már nem is beszélve. És ha valamilyen váratlan dolog jön közbe, amivel nem számoltunk, akkor még drágább lesz, még nagy idegeskedéssel és felfordulással jár, és bizony még tovább tart. Vannak gyakori hibák, melyeket nagyon sokan elkövetnek, pedig ezeket valójában meg elehetne előzni. Lássuk, melyek a felújítások legnagyobb buktatói?

A megfelelő kivitelező kiválasztása kulcskérdés

A szakemberek kiválasztása kulcskérdés egy felújítás esetében, és bizony sokan követik el azt a hibát, hogy ezt a kérdést nem járják körül alaposan. Egyrészt gyakori eset, hogy valaki inkább maga vág bele a felújításba szakszerű segítség nélkül, mondván, sokat kell várni egy jó szakemberre, esetleg így sokat tud majd spórolni. Ha nincs tapasztalatunk a felújítási munkálatokba, akkor egyáltalán nem tanácsos egy nagyobb fejújításba belevágni.

A végeredmény nem biztos, hogy szép lesz, és ez csak az egyik baj. Az esztétikai hibák mellett a funkciók is sérülhetnek. Vegyük például a szigetelést. Ha nem végezzük megfelelően, hőhidak alakulnak ki, ami miatt megjelenik a penész. Lehet, hogy kezdetben spóroltunk, de az új szigetelés és a penész kiirtása miatt a költségeink sokkal magasabbak lesznek a végén.

Persze a szakemberek kiválasztása is érdekes kérdéseket vet fel. Vannak, akik egy kivitelezőt bíznak meg, aki minden szakembert a rendelkezésünkre bocsájt, mások külön-külön keresik fel a vizest, a burkolót, a villanyszerelőt, a kőművest stb. Ez utóbbi megoldással csak az a baj, hogy a szakemberek összehangolása nem egyszerű feladat, és ha nem vagyunk benne ügyesen, akkor a munkálatok nagyon elhúzódhatnak.

A költségvetés sarkalatos pont egy felújításánál

Sok felújítás bukik el a költségeken is. A legtöbben persze kérnek árajánlatot, ami jó, de az inflációval, illetve egy esetleges drágulással már nem számolnak. Az alapanyagok ára a felújítás közben változhat, és a végén sokkal többet költünk, mint eredetileg akartunk. A legtöbben egy adott költségkerettel számolnak, tartalékra nem gondolnak, így amikor váratlan költségek merülnek fel, megakad a felújítás, esetleg hitelt kénytelenek felvenni, vagy kölcsönt kell kérniük.

Amikor a felújítást tervezzük, lényeges lépés, hogy a költségvetést pontosan elkészítsük, és számoljunk rá az árajánlatokra legalább 10-20 %-ot, hogy a váratlan helyzetek se okozzanak gondot anyagilag.

Amikor többet akarunk, mint amit elbírnánk 

Bár elsőre jó ötletnek tűnhet, ha mindent, vagy több helyiséget egyszerre akarunk felújítani, mert úgy gondoljuk, hogy így időt spórolunk, de a helyzet az, hogy ennek nagyon sok buktatója van, és a munkálatok szinkronizálása így még nehezebb lesz. Érdemes egyszerre csak egy dologba belevágni, majd amikor annak már tényleg látjuk a végét, akkor elkezdeni a következőt.

Komoly anyag terheket és még több idegeskedést vehetünk a nyakunkba, ha egyszerre több felújításba vágunk bele.

Megosztás

Az alábbiakba is olvass bele

Így vess véget a kínzó hátfájásnak

2025. február 22.|

Sajnos a hátfájás egyre több ember életét nehezíti meg, hátterében pedig rengeteg dolog állhat. Fájhat a hátunk az ülő munka miatt, azért, mert rossz a testtartásunk, és azért is, mert nem megfelelő matracra fekszünk le

Újra kezdenek divatba jönni a különböző fogékszerek

2025. február 14.|

Napjainkban már számtalan módon kifejezhetjük szépségünket. Gondolhatunk itt a hajfestésre, a műszempillára, a műkörömre, a tetoválásra, vagy éppen a fogékszerekre. Vagyis valójában újra szóba jöhetnek azok a fogékszerek, melyek már a 90’-es évek végén és

A nők kötnek gyakrabban utasbiztosítást, de miért?

2024. december 14.|

Az elmúlt években egyre többen indultak útnak külföldre, nemcsak nyáron, de télen is. Az enpenzem.hu nyáron arról számolt be, hogy a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) szerint az utazók harmada inkább kockáztat, és nem